Fındık Faydaları

Dünya fındık üretiminin 80′inin Türkiye’de olduğunu biliyor muydunuz ? Karadeniz’e özel bu lezzetli bitki yıllardır bölgede bir çok ailenin geçim kaynağını oluşturuyor.

Özellikle yabancı alıcıların devreye girmesiyle beraber kuruyemiş sektörünün içerisinde en organize ve endüstrileşen ürün haline geldi fındık. Ordu ve Giresun’da yetiştirlien fındık hem lezzetli hem de faydalı bir atıştırmalık.

Fındık içi cildi güzelleştirir. Enerji verici ve besleyicidir.  Güç ve dikkat gerektiren durumlarda yararlıdır.  Fındık içi, Böbrekteki kum ve taşları döker, böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Vücutta artık madde bırakmadan protein verir ve vücudun normal çalışmasına, zayıf düşmemesine yardımcı olur.

Gelişme çağındaki çocukların gelişmelerini daha iyi sağlamak için fındık verilmelidir. Yüksek tansiyondan prostata, kalp şikâyetinden menopoz dönemi sorunlarına kadar birçok rahatsızlıkta fındık vücudu güçlendirici ve sağlığımızı koruyucu bir görev üstlenir.

Yapılan pek çok araştırma, fındığın kolesterolü düşürdüğünü ve kalp krizi riskini azalttığını, içerdiği yüksek kalsiyum sayesinde kemikleri ve dişleri güçlendirdiğini, cinsiyet hormonlarını geliştirdiğini ve günlük yaşamda enerji verdiğini ortaya koyuyor.

Her gün sadece 25-30 gr fındık yemek, günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 100`ünü karşılıyor. Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, fındıkta bol miktarda bulunan beta-sitosterol maddesi, kolesterolü düşürmede ve kanser (kolon, prostat, göğüs) gibi pek çok hastalığı önlemede önemli bir rol oynayabiliyor.

Post A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *